Úvod » PODLE NÁZVU » Rejstřík českých názvů » Zemědým lékařský » ZEMĚDÝM LÉKAŘSKÝ nať sypaný bylinný čaj | Centrum bylin
FUMARIA OFFICINALIS L.
Zemedym lekársky (s)
r Echter Erdrauch (n)
Common Fumitory (a)
Fumeterre officinale (f)
Fumistere (š)
Zemědým lékařský se používá především na jaterní nedostatečnost. Malé dávky zvyšují tvorbu žluče, velké naopak snižují. Má preventivní účinek proti vzniku žlučových kamenů. Je velmi účinný při léčbe hemeroidů spolu s listem ořechu. Je vhodnou bylinou do směsi žlučopudných čajů. Reguluje stolici, snižuje krevní tlak, utišuje jednostrané migrény, zlepšuje metabolismus, působí antirevmaticky. Při úporných vyrážkách a ekzémech se užívá vnitřně k čištění pokožky.
Zemědým silně čistí krev, upravuje její špatnou srážlivost. Podporuje vylučování žluči, má příznivý vliv na červené krvinky. Droga je močopudná, zlepšuje látkovou výměnu a tiší bolesti při migréně. Silný odvar se používá zevně na omývání vyrážek, ekzémů, přidává se do sedacích koupelí při hemeroidech a rakovině konečníku. Droga se nedoporučuje v těhotenství a při kojení.
Bylina se lépe konzumuje ve směsi s mátou,měsíčkem a smilem písečným. Čaj je lahodnější a jeho působení na zažívací trakt komplexnější.
Tradiční užití: Jednu čajovou lžičku přelijeme 250ml vody, necháme 10 minut vyluhovat. Užíváme 2-4 x denně 125 ml před jídlem. Nepřekračovat denní dávkování.
Kontraindikace: Neužívat v těhotenství.